SCV инвестира 500.000 американски долари во Cognism, македонско-британски стартап

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

South Central Ventures ја започнува годината со инвестиција во Cognism. Станува збор за британско-македонски стартап кој ветува дека ќе ја олесни онлајн продажбата. South Central Ventures е само еден од инвеститорите. Заедно со нив ќе инвестираат Netcetera, Tsingbay Venture Capital, како и инвеститорите Том Џејмс и Џејмс Ходсон. Cognism има канцеларии во Скопје и Лондон.

Стартапот најавува дека средствата ќе бидат инвестирани во понатамошен развој на технологијата. Решението овозможува организација на продажбата, преку искористување на софтверот. Следната фаза на развој ќе овозможи поефикасен начин на запознавање на корисниците и купувачите.

Cognism ќе овозможи подобра организација при купувањето и поголема приватност на купувачите. Компанијата со помош на вештачка интелигенција работи на обработка на податоците од потенцијалните купувачи, ги прочистува овие податоци и ги збогатува. Ова овозможува поголема продажба и подобро прилагодување на тимовите за продажба.

„Финансирањето беше огромен чекор за нас. Во месеците кои следат ќе работиме на продуктот за креирање на поедноставно искуство на корисниците, проширување на нашите можности за собирање на податоци, нивно разбирање и обработка. Преку стратешки партнерства работиме на прибирање на повеќе податоци и ќе може да го претставиме Cognism на повеќе продажни и маркетинг тимови.“, вели директорот на Cognism, Џејмс Исилај.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk