Роботот Atlas на Boston Dynamics е неверојатен

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Се сеќавате на времето кога роботите едвај држеа рамнотежа и беше супер да гледаме кога наводните „окупатори“ од иднината не се одржуваат на „нозе“? Заборавете го тоа!

Boston Dynamics со кусо видео претстави надградба на Atlas. Видеото истовремено е импресивно и застрашувачко. Атлас без проблеми се движи со брзина која би се рекло дека е помеѓу брзо одење и трчање и избегнува препреки. Во еден момент прерипува преку дрво, а веќе во следниот во неколку скокови се качува по „скали“. А, и не станува збор баш за скали, туку за платформи поместени една од друга на кои треба да се рипне. Atlas ова го направи беспрекорно.

Напредокот кој се прави последниве неколку години со роботите е речиси неверојатен. За само неколку години стигнавме од роботи кои едвај стојат на две нозе, до робот кои е побрз од гепард и до роботи кои пречките ги преминуваат без проблеми. Што ќе донесат следните неколку години е речиси невозможно да се замисли.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Boston Dynamics објави видео од напредокот на хуманоидниот робот Atlas. Сега е […]