Роботи веќе можат да испорачуваат производи во Вирџинија

во Свет

Вирџинија е првата држава која дозвoли испорака на продукти со роботи. Законот овозможува автономните роботи за превоз да можат да користат тротоари и пешачки премини за превоз на производи. Законот ќе стапи на силна на 1 јули, јави Recode.

Законот е дело на Рон Виланова и Вил Дестеф, но ова е комплексен проблем, па за поголема стручност консултираа експерти. Експерите доаѓаат од естонскиот стартап Starship Technology кои и работат на роботи за достава по земја.

Роботите ќе се движат со брзина до 16 km/h, а ќе можат да тежат најмногу до 22.7 килограми. За разлика од автомобилите ќе можат да бидат потполно автономни, но ќе мора да има оператор кој барем ќе го надгледува роботот. Сепак операторот може ова да го прави и преку камерите без да мора да биде во близина.

Наскоро се очекува сличен закон да донесат и Флорида и Ајдахо.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] почетокот на март властите во Вирџинија одобрија достава со роботи. Тогаш беше најавено дека наскоро истото може да го […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk