Project Loon поврзува илјади поплавени Перуанци

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Една од идеите за поврзување на сите луѓе на интернет, Project Loon три месеци поврзува илјадници Перуанци кои се погодени од поплави. Loon е дело на Google, а компанијата на овој подвиг соработуваше со Telefonica.

Проектот на Google, кој овозможува пренос преку огромни балони, веќе подолг период е на тестови во Перу. Во јануари земјата ја погодија поплави, а оваа незгода ги овозможи најобемните тестови. Балони на Google полетаа од базата во Порторико и се упатија кон најлошо погодените градови. Благодарение на балоните Лима, Чимботе и Пиура не останаа без комуникација со светот, јави BBC.

За три месеци само преку балоните се испратени 160 GB податоци, на територија од 40.000 km². Балоните се активни, и сè уште се единствен пристап до интернет за дел од луѓето во Перу.

Балоните летаат на висина од 20 километри и не се погодени од уништувањето на тлото. Корисниците не можеа да забележат разлика, иако сигналот пристигаше по друг пат. Google и Telefonica подолг период во Перу ја тестираат можноста за интеграција на Loom со мрежата на Telefonica.

Пред неколку месеци инженерите на Google, значително ја подобрија навигацијата на балоните. Напредокот овозможи површината да се покрие со помал број на балони, а со тоа и целиот проект се приближува до практична примена.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] потфат. Претходно Google ги тестираше балоните во Перу и во Порторико. Овие држави тогаш беа погодени од […]

trackback

[…] со Project Loon, во мај Google успеа да помогне во Перу на илјадници поплавени Перуанци, сега ќе се обиде […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk