Претставен Windows Phone 7 и неговите телефони

во Мобилни

„За почеток, ова е комплетно свеж старт на Microsoft со паметните телефони. Второ, ова е нов пристап на Microsoft кон интегрирање продукти и сервиси на компанијата во телефонот за да понуди побогато искуство и поголема продуктивност.“ вели Microsoft во официјалното соопштениe.

„Интегрирање други продукти“ значи дека Windows Phone 7 ќе има пристап до веб базираните Microsoft Office алатки, но и до xBox Live гејминг платформата за која се најавени популарни видео игри, пример Sims 3.

„И за крај, новиот телефон е критичен за трудовите на Microsoft да земе дел од огромниот пазар на мобилни телефони, кој и покрај успехот на iPhone и Android се уште не е допрен на глобално ниво.“

За да го стартува Windows Phone 7 на 21 октомври на европскиот мобилен пазар, односно на 8 ноември на американскиот, Мicrosoft соработува со производителите на мобилни LG, Samsung и HTC. Подолу е листата на претставените Windows Phone 7 паметни телефони за европскиот пазар, а тука ќе ги најдете сите модели од сите производители заедно со спецификациите на моделите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Ванчо Орданоски

Осудено на пропаст.
И тоа не затоа што Win7 Mobile сам по себе е лош OS.

Едноставно:
– Apple fanbois *никогаш* нема да го заменат својот предмет на обожување со Windows телефон.
– Корисниците на Андроид на клучниот пазар – САД, веќе се „заклучени“ во двогодишни договори со мобилните оператери и нема да можат лесно да се префрлат.
– Мајкрософт нема договор со клучниот мобилен провајдер во САД – Веризон, кој е default избор на повеќето корисници на smart телефони.

На Мајкрософт му останува евентуално да се бори со Blackberry или да ја доживее судбината на новиот/стариот Palm — добар систем со мал опфат.

@Goth_Fifty
11 years ago

Се финализира понудата, единствено што ми смета е копи пасте на телефоните помеѓу производителите, ништо револуционерно, постојано „штанцаат“ нови модели со 10% upgrade од претходниот модел….. „живи били па видели“

Damir Emin
11 years ago

Делува интересно, и покрај нелогичните ограничувања (по стапките на Apple). Останува да видиме кој модели ќе ги донесат кај нас и кога, дефинитивно сум заинтересиран за HTC Trophy/Mozart и за Omnia 7.

@goxymaxy
11 years ago

'HTC 7 Mozzart'? Не верувам дека ќе имаат профит од ова телефонче. До вчера мислеа, па и сеуште тоа им е во мислите, дека Моцарт е куче! :D :D

@macstr1k3r
11 years ago

Од она што видов на видеото… пуцаљка? така ги викаа? bumped up version of tetris…