„Поправките на Нотр Дам“ нов документарец во виртуелната реалност

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Дали виртуелната реалност ќе ни овозможи во иднина да може да посетиме споменици кои денес изгледаат сосем поинаку или воопшто и не постојат.

Нотр Дам е изградена во 12 век, но за жал неодамна во пожар изгоре голем дел од неа. Катедралата е една од локациите по кои Париз е препознатлив, па обидите за реставрација не изненадија никого.

Тука некаде започнува документарниот филм на TARGO „Rebuilding Notre Dame“. Во филмот сопствениците на некој уред за виртуелна реалност може да прегледаат како катедралата изгледаше пред пожарот, и како изгледа сега.

Она што за дел од нас ќе биде поинтересно ќе биде како виртуелната реалност ќе помогне за реставрирање на веќе уништени споменици, па можеби и цели предели во иднина.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk