Полу-автономните камиони на Waymo започнаа со тестови

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Компанијата која излезе од автономните возила на Google, Waymo започнува со тестови на автономни камиони. Првиот камион кој доаѓа со технологијата од Waymo е Peterbilt 579. Google не е прв со технологијата за камиони. Автономните камиони на Otto се првите големи возила, но поради тужбите со Waymo, иднината на Otto е неизвесна.

Во меѓувреме автономните камиони на Google започнаа со тестови. Возилото го пресретна фотографот на Jalopnik, каде може да видите повеќе фотографии. Што се однесува до технологијата се чини дека нема нема никаква разлика помеѓу автомобилите и камионите. Камионот доаѓа со Lidar, ултрасоничен сензор и радар. Како и кај автомобилите и тука лидарот е монтиран на кровот на возилото.

„Долгите рути за превоз на стока се очигледно место за автономни возила, пред да станат вообичаени патнички возила. Фактот што камионите се дел од флота која е мониторирана од еден центар и се користат за долги патишта прави да бидат одлични за раните прифаќачи на технологијата“, вели Jalopnik.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk