Oculus TV е нова „телевизиска“ платформа на Facebook

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Image courtesy of Facebook

Платформата за гледање на телевизија во виртуелната реалност на Facebook, Oculus TV и официјално проработи. Станува збор за платформа која овозможува виртуелено приватно платно на секој кој го користи Oculus Go. Ова овозможува своевидно „приватно кино“ за сите кои ја користат апликацијата.

Oculus ветува дека екранот кој го гледаат корисниците соодветствува на екран од 460 сантиметри.  На Oculus TV е достапна програмата на Netflix, Hulu, SHOWTIME и SHOWTIME ANYTIME. Преку Facebook Watch на платформата ќе бидат достапни и бејзбол натпреварите од MLB.

Новите Oculus Go уреди ќе доаѓаат со преинсталиран Oculus TV. Корисниците кои сепак купиле уред порано може да го преземат и инсталираат од Oculus Store.

Лоша вест е дека гео блокирањето ќе си продолжи и со новиот уред. Телевизиите и со овој сервис ќе „емитуваат“ програма во зоните како и досега, а за сервисите како Netflix секако е потребна претплата.

За жал, на платформата, можеби барем засега не се достапни видеата од YouTube.

Она што најверојатно е најважно е дека ова е само почеток за Oculus TV, друштвената мрежа ќе ги „префрла“ сите содржини кои доаѓаат на Facebook Watch. Секако дел од содржините ќе бидат и оригиналната содржини која креаторите ќе ја создаваат за Facebook. Дополнително од друштвената мрежа најавуваат дека работат на партнерства за додавање на нови содржини и канали.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk