Научете High Valyrian од Game of Thrones со Duolingo

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Веб

Image courtesy of HBO / YouTube

Популарната платформа за учење на јазици Duolingo го претстави курсот за „High Valyrian“ јазикот од Вестерос. Новиот курс е таман на време да може да научите делови пред да почне новата сезона на Game of Thrones на 16 јули.

Курсот ќе биде достапен од 13 јули на декстоп верзијата на апликацијата. Популарните iOS и Android верзии ќе мора да почекаат за новиот јазик. Ова не е прв јазик од фантазија, платформата има и оперативен клингонски курс, но само за 55 отсто од јазикот.

Креатор на курсот за Duolingo е Дејвид Питерсон, кој ги креираше Dothraki и Valyrian јазиците за популарната серија.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] во неколку наврати, првин ве охрабривме да зборувате валиријан, а потоа и клигонски, за да на крај ве известиме во […]

trackback

[…] игри и активности, на сличен начин како Esperanto или High Valyrian – еден од јазиците кој се зборува во Game of […]

ит кариера

ProCredit Banka

Data scientist

Melon, part of Kin+Carta

.NET Developer

Melon, part of Kin+Carta

Junior DevOps Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk