Напишете што сакате да ви биде нацртано со Jrake.com

Ви треба некаква слика, односно цртеж, но немате никаков талент за да ја изготвите? Потполно разбираме, ни нашите цртачки вештини не се на високо ниво. Но, иако не можеме да нацртаме нешто, точно знаеме што би сакале да биде нацртано. Со вебсајтот jrake.com тоа знае да биде добитна комбинација.

Jrake.com е веб сајт кој откако ќе го посетите, ќе можете да внесете опис за цртеж и истиот автоматски ќе ви се создаде! За одредени описи, резултатите знаат да бидат значително импресивни. На пример, напишавме среќен каубоец кој јава коњ во шума и го добивме следниот резултат:

Делува реалистично, но само до одреден степен. Има нешто со зборот „среќен“ што не функционира онака како што треба и во одредени ситуации често мислевме дали напишавме среќно или можеби вознемирувачко. :)

Но, некои фотографии знаеја да бидат и не толку прецизни и да се граничат со баналното. Па така, побаравме слика на страшен хакер, но ова добивме:

Не знаеме за вас, но страшен хакер малку поразлично го замислуваме во нашата глава :) Добро е што доколку не сте задоволни со резултатот можете да одново да побарате генерирање на сликата. Овојпат резултатот беше некако поприфатлив, до некаде…

Со посетување на сајтот, можете да видите најразлични примери за да генерирате нешто интересно, а најдолу имате и одредени филтри. Во зависност од стилот на цртежот, можете да изберете да апстрактно или дигитално уметничко дело, стил на стрип или звездена ноќ и слично.

Како дополнителна помош jrake.com ги памети сите ваши претходни пребарувања така да доколку сакате да се навратите можете да кликнете на previous searches, а за целосно да ги избришете претходните пребарувања, одите на clear history.

jrake.com e интересен вебсајт особено на почеток и доколку сте заинтересирани за одредено експериментирање, но дефинитивно може да послужи и доколку итно ви треба одреден цртеж (во пониска резолуција) и не сакате истиот да подлежи на авторски права.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments