На возилата на Tesla конечно пристига асистентот

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Tesla најави дека започнува со надградба на софтверот на своите возила. Станува збор за надградба на авто-пилот кој поради продолжени тестови малку доцни.

Ова е најнапредна функционалност која компанијата му ја додава на возилото, „Navigate on Autopilot“. Надградбата на Twitter ја најави Елон Маск, а малку подоцна и официјално излезе на блогот на Tesla.

Засега надградбата не овозможува автономно возење. Наместо ова станува збор за софистициран асистент. Асистентот може на корисникот да му предложи промена на лента, но промената мора да ја потврди корисникот. Асистентот функционира единствено на  автопат, а тука може да помогне со управувањето на возилото, но од Tesla инсистираат дека сепак возачот е одговорен за секоја незгода

Како што собираме податоци од Navigate on Autopilot ќе продолжиме да го подобруваме и да го правиме поефикасен.

Надградбата започнуваа да се „испорачува“ оваа недела кај корисниците кои купиле: „Enhanced Autopilot“ или „Full Self-Driving Capability“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments