И мртвите гласаа против интернет неутралноста

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Коментари на мртви лиѓе се пронајдени на страницата на Федералната комисија за комуникација како поддршка за укинување на интернет неутралноста. Во коментарите на страницата се пронајдени коментари на неколку покојници.

Еден од луѓето кои први коментираа е Морган Кнутсон, кој зaбележа дека неговата мртва мајка дала поддршка против интерент неутралноста. Нејзе и се приклучил и дедото на г. Кнутсон, Френк Банчик, кој исто така е починат.

Коментарот на Дејна Баранчик е:

„Пред да ја напушти функцијата, администрацијата на Обама со измама на федералната влада ѝ овозможи контрола врз интернет. Таа погрешна политичка одлука и се закнува на иновацијата и е закана за инвестициите во широкопојасниот интернет. Ја поддржувам Федералната комисија за комуникација да ја укине оваа одлука и да го вратиме Title II, и да овозможиме слободниот пазар да ја води нашата дигитална економија“.

Ова можеби и немаше да биде премногу чудно, но овој текст се повторува илјадници пати, објаснува TechCrunch. Истиот текст се повторува десетици илјади пати, без промени како барање за укинување на важноста на Title II за интернет. (Title II овозможува Комисијата за комуникација да има надлежност и врз интернет.)

Ова не враќа кај јавниот обвинител од Њујорк, г. Ерик Шнајдерман. Тој веќе половина година се обидува да издејствува соработка на комисијата поради злоупотреба на лични податоци на корисниците. Неодамна на Medium побара да се одложи одлуката за интернет неутралноста и да се соработува со јавното обвинителство.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk