Mozilla ги објави плановите зa Firefox 4

во Веб, Софтвер

Првата цел е да се забрза Firefox, што е потребно земајќи в предвид дека Google Chrome полека се искачува на пазарот во главно поради брзината и едноставниот дизајн. Интересно новиот Firefox ќе превземе неколку дизајн идеи од Chrome, пример, ќе ги премести табовите над УРЛ барот. Mozilla исто така планира да развие подобра подршка за HTML5 стандардите.

Во презентацијата подолу се вметнати идеи за развој на Firefox 4 зависно од корисниците. Во план за обичните корисници кои го користат прелистувачот да сурфаат на интернет се зборува за забрзано и персонализирано прелистување, додека во планот за веб девелоперите кои користат напредни алатки и додатоци, за нив е најавена побогата HTML5 подршка, полесна анимација на веб содржина, мобилна верзија со нови интеракции како интеракција со допир…

Под презентацијата има и видео.

Firefox 3.7 е мртов, следен е Firefox 4 – http://videos.mozilla.org/serv/air_mozilla/firefox4.ogg /via @mathjazzMon May 10 21:22:26 via choqoK

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Janev
12 years ago

ќе биде лошо ако крадат од интернет експлорер…вака од двата најдобри ќе направат еден ама вреден :)

Борис Кузманов

Малце Хром, малце Опера = Совршена Лисица :)

name
name
12 years ago

Крадено, некрадено, Мозила си е Мозила. Бог и факинг батина. :)

B@N@N@M@N
Reply to  name

Не би рекол, иако многу користев Firefox порано. Кога отворив Opera 10.50 не сум ни помислил за Firefox.

Igor Commie Ristovski
12 years ago

Крадено од Опера :) многу ме потсеќа на дизајнот на опера.

Viktr Ars
12 years ago

Не сум отворил Opera одамна, ама затоа ми личи на Chrome :))

види ги сите огласи на kariera.it.mk