Милитанти го исклучија интернетот во Сомалија

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Лидерите на милитантната група Ал Шабаб кои „владеат“ во делови на Сомалија пред 3 недели им наредија на операторите да престанат со Интернет услугите. Иако официјалните власти на Сомалија побараа од операторите да нема прекин на услугата, сепак бројни жители од централниот и јужниот дел на земјата се пожалија дека немаат интернет пристап. Прекинот е најверојатно од страв бидејќи милитантите на Ал Шабаб влегле во зградите на операторите и наредиле гасење на Интернет, јавува CIO.

Се чини дека наредбата е предизвикана од параноичните лидери на Ал Шабаб кои се плашат дека шпионите користат Интернет и паметни телефони за организирање на операциите. Покрај ова исламските фундаменталисти тврдат дека Интернетот е место на разврат и како таков е непожелен. Милитантите ги предупредија индувидуалците и компаниите кои нема да ја почитуваат забраната дека ќе бидат осудени во согласност со Шериатот.

Само еден отсто од Сомалиците користат фиксна интернет линија, но мобилниот 3G интернет е се популарен во урбаните центри, јавува Global Voices.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Милитанти го исклучија интернетот во Сомалија […]