Microsoft ќе тестира подводен податочен центар

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Microsoft започнува тестови за да ја пронајде локација за најефикасен податочен центар. Компанијата смета дека под вода е вистинското место и благодарение на подобро ладење ќе заштедат на енергија.

Компанијата веќе ги започна тестовите, а првата капсула / податочен центар е на дното на северното море во близина на шкотските острови Оркнеј. Теоријата е дека под вода ладењето е многу подобро. Лоша вест секако е дека ако било што се расипе нема поправка.

Сепак тоа што луѓето не може да пристапат не е лошо. Ова ќе је овозможи да се извади кислородот што е секако главна причина за оксидација. Со ова ќе се намали голем проблем во податочните центри.

Тестовите треба да покажат дали е исплатливо да се конструираат центрите подвода. Поточно дали вреди да се ризикува сервисирањето во замена за поефикасно ладење, а со тоа и пониска потрошувачка на електрична енергија. Друга предност ќе биде малото доцнење (латенција) до овие центри за популацијата која е во близина на брегот. Според процените, ова е половина од светската популација.

Оркнеј е еден од најголемите истражувачки центри за обновлива енергија, ова секако има огромно влијание во изборот на локацијата. Островите се и едни од првите прифаќачи на енергијата од ветерот, a експериментираат и со централи на плима и осека, вели BBC.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Data Masters

Data Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk