По подолг период во развој Microsoft е подготвен да ја престави својата следна генерација очила за проширена реалност HoloLens 2. Кусото видео кое на својот YouTube канал го објави Алекс Кипман од одделот на Microsoft за проширена реалност не открива ништо, освен декa ќе може да видиме нешто ново. Со оглед на тоа дека најавата доаѓа од шефот на HoloLens дивизијата претпоставуваме дека најавата мора да е за следната генерација на очила за проширена реалност.

Дел од видеото се и куп чудни материјали, и букви и бројки. Ако го забавите видеото полесно ќе забележете дека покрај датата 02.24.19 пишува и Барселона. Ова секако соодветствува со Mobile World Congress кој токму во овој период се одржува во Барселона.  24 февруари е датата кога е прес конференција на Microsoft.

Засега останува нејасно што точно планира да претстави Microsoft. Компанијата веројатно ќе претстави сопствен уред, но тука се и партнерите како Lenovo и Samsung кои веќе преставија и свои верзии на HoloLens.

Со оглед на тоа дека од MWC нѐ делат неколку дена, нема да мораме премногу да чекаме да видиме што ќе ни претстави Microsoft.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments