Марк Зaкерберг e Time личност на годината за 2010

во Свет

Зaкерберг беше во тесна конкуренција со основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, кој беше прогласен од публиката на Time за личност на 2010-та.

Со титулата, 26 годишниот Зaкерберг стана втората најмлада личност која ја доби престижната титула, по Чарлс Линдберг.

Според Time, Марк Елиот Зaкерберг е личност на годината „за поврзување на повеќе од пола милијарда луѓе и мапирање на друштвените врски меѓу нив; за креирање на нов систем за споделување информација; и за променување на нашите животи.“

Достигнувањето на Зaкерберг е друштвената мрежа Facebook која сега има над 600 милиони корисници и е проценета меѓу 30 и 40 милијарди долари.

Неодамна беше и премиерата на Social Network филмот во кој се опишува младиот Зaкерберг на почетокот на основање на мрежата. Зaкерберг го отфрли филмот како невистина, но додаде дека „единствено нешто што го погодија се мајците кои ги носев тогаш.“

(фотографијата е на David Berkowitz/Flickr)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] да не заборавиме. Основачот Марк Закерберг стана и личност на годината според Time магазинот токму поради огромното, лошо и […]

Eldan
Eldan
11 years ago

katastrofa Asange zasluziva da bide licnosta na godinata – covekot e heroj na denesnicata se bori sam protiv site vladi vo svetot !!!

Горјан Јовановски
Горјан Јовановски
11 years ago

Ма ајде бе, лжги со опашки. Како водеше Асанж пред неколку дена којзнае колку пред другите, и сега нагло закерберг победник -.- Нешто многу смрди на американска влада.

@ViktrArs
11 years ago

„…Џулијан Асанж, кој беше прогласен од публиката на Time за личност на 2010-та.“

Закерберг е изборот на уредниците.

Пепо
Пепо
11 years ago

Бљак избор…

види ги сите огласи на kariera.it.mk