Кинескиот производител на паметни телефони Lenovo го претстави својот нов модел Lenovo Z5 Pro GT.

Благодарение на малечок трик производителот успеа да направи телефон со екран без карактеристичниот заб на горниот дел. Екранот на телефонот може да се повлече и зад делот каде вообичаено е забот, се крие предната камера.

Покрај „недостатокот“ на заб на горниот дел телефонот доаѓа со импресивен хардвер: 512 GB флеш диск,  Qualcomm Snapdragon 855 процесор и рекордни 12GB RAM. Секако ова е „најнабилданиот“ модел, а ќе има и телефони со помалку простор и меморија. Екранот е 6,39-инчен AMOLED со резолуција 2 340 х 1 080.

Телефонот доаѓа и со две дуал камери. Задната е 16MP + 24MP, а предната 16MP + 8MP (infrared).

Телефонот доаѓа со стандардните сензори и приклучоци и дуал SIM слот што е речиси и стандард за телефони наменети за кинескиот и индискиот пазар. Она што недостасува е приклучок за слушалки, па Lenovo праќа „dongle“ од USB-C во приклучок за слушалки.

Цената на телефонот е помеѓу 390 и 640 долари. Поевтиниот модел доаѓа со 6GB RAM и 128 GB флеш диск, а најскапиот модел е сo 12 GB RAM и 512 GB диск.

За жал засега нема најава дека Lenovo ќе го извезува телефонот надвор од Кина.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

Digilink Konsalting

Java Script Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk