Јусуф е гејмер од Ирак, земја која е опседната од војна и видео игрите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет, Софтвер

Запознајте го Јусуг Мохамед, тинејџер кој најголем дел од своето слободно време го поминува во играње на видео игри, кој иако има само 18 години зад своето име има над 42.000 убиства во популарната Battlefield 3. Тоа што е интересно е дека Јусуф доаѓа од Сулајменија од Ирак, град во кој се одвива една од мисиите на играта.

За разлика од останатите деца, соседството на Јусуф е опасно за игри на улица, а откако неколку од неговите соседи биле киднапирани и за нив бил побаран откуп од 50.000 долари, кога едно од овие киднапирања заврши трагично неговите родители го испратија кај неговата баба во Багдад, но во брзината на бегањето заборави да ја спакува својата конзолата за играње. Неколку месеци подоцна купи компјутер и запозна нови онлајн пријатели и животот повторно му се врати во нормала, пишува NewYorker.

Денес Јусуф Мохамед учи за да биде лекар и истовремено е еден од најдобрите играчи на видео игри во Ирак. Гејмингот покрај излез од ужасната реалоност му помогна да запознае многу нови пријатели. Негови омилени игри се FPS како Battlefield 3, а во моментов тој е во најдобрите 2 отсто од сите кои ја играат Battlefield 3. Јусуф вели дека во контакт со играчите од целиот свет ја менува перцепцијата која многу луѓе ја имаат за Ирак.

„Многу луѓе ми велеа дека се исплашени од Ирачаните, мислат дека сите се терористи. Но во реалноста ние сме жртви. Кога ме запознаа ја видоа вистината и го променија ставот за Ирак. Им помина стравот.“, вели Јусуф. „Овде сме дома, но многумина од нас изгубија најголем дел, ако не и исте пријатели. Ги убија или избегаа од Ирак. Овде не може да му верувате на никој повеќе. Заотоа пријател преку морето на кој можете да му верувате е подобро отколку пријател тука кој може да ви го сврти грбот во секој момент.“

Иако видео игрите нема да им помогнат на државите кои се во постојан конфликт, а луѓето и понатаму имаат проблем со непостоење на основните човекови права. Сепак без сомневање на многумина ќе им помогнат да не ги зафати лудилото на околината.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
ice
ice
10 years ago

jas imam 47000 a nikoj ne pisuva za mene :))