Intel повторно на суд поради манипулација на пазарот

во Свет, Хардвер

„Наместо да се натпреваруваат фер, Intel користел поткуп и принуда да остане доминантен на пазарот.“ вели јавниот обвинител на Њу Јорк, Андрју Кумо.

Претходно најголемата компанијата за чипови во светот, која држи 70 отсто од пазарот, беше казнета од Европската Унија со 1 милијарда евра токму поради нелегалните практики. Како и ЕУ, државата Њу Јорк спровела истрага по поплака од Advanced Micro Devices (AMD), конкурентот на Intel.

Исто како и ЕУ, докази на обвинителот Кумо против Intel се разни документи и мејлови, дел од кои откриваат дека Dell добил 6 милијарди долари меѓу 2002 и 2007 година за да ги користи чиповите на Intel, а не на конкурентите.

Прашани од странските медиуми, Dell и HP одбиле да коментираат, IBM рекле дека работеле законски, а Intel рекол дека ќе се брани. Поврзано со ова, AMD има покренато и граѓанска тужба против Intel која ќе се најде пред суд следната година.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments