Игнатиј Тасевски е победник на STEM натпреварот организиран од Young Engineers Skopje Macedonia

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

Над 100 ученици се натпреваруваа во првиот STEM (Science, Technology, Engenieering, Mathemathics) натпревар во Македонија.  Игнатиј Тасевски е победник на натпреварот, второто место го поделија Огнен Цацаноски и Теодор Веселинов, а трет беше Теодосиј Лазревски. Натпреварот се одржа на Факултетот за електротехника и информациски технологии.

Во текот на STEM наставата учениците со помош на лего коцки со мотор, градат моторизирани модели. Со помош на овие модели се запознаваат со основните принципи на математиката, физиката и инженерството. Вака низ игра децата учат многу повеќе, а поважнo и помнат повеќе. Основна цел на програмите е да се илустрираат инженерските принципи преку експерименти и демонстрирање, да ги направат децата да станат паметни и креативни генијалци кои ќе ги претставуваат следните генерации иноватори, научници и програмери.

„Ваквите натпревари овозможуваат децата да слушнат или да влезат во магијата на инженерството. На ваков начин, уште од најмали нозе, им се открива сосема нов свет и преку натпревар, тие се борат да стекнат што е можно повеќе знаења. Исто така, дел од овие дечиња ќе бидат наши идни студенти. Им честитам на добитниците“, вели деканот на ФЕИТ, професор д-р Димитар Ташковски.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments