Хакерот кој што ќе го пробие iOS 10 ќе добие 1.5 милиони долари!

Безбедносната компанија Zerodium понуди награда од 1.5 милиони американски долари за хакерот кој ќе успее да пронајде пропуст во iOS 10.  Новиот оперативен систем за iPhone, засега е без откриен пропуст. Причината за ова можеби е што оперативниот систем излезе пред едвај неколку недели.

Zerodium бара „zero-day“ пропуст кој ќе им овозможи на корисниците далечински „jailbreak“ на уред врз кој немаат физичка контрола.  Наградата за пробивање на претходната верзија  нa оперативниот систем iOS 9 беше 1 милион долари. Наградата за пробивање на Android 7.0 Nougat e 200.000 долари.

 

238907589754

Image: Zerodium

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments