Хакери го срушија сајтот на Mastercard како одмазда за Wikileaks

Пред неколку дена, Mastercard заедно со Visa одбија да ги спроведуваат донациите за Wikileaks. Сега Mastercard заедно со Visa, PayPal, Amazon и други сервиси кои одбија да го опслужат Wikileaks станаа мета на хакерската група Anonymous од контроверзниот 4chan форум.

Групата претходно го сруши за 16 часа сајтот на Швајцарската пошта која му ја затвори сметката на г. Асанж, но не успеа со нападите врз PayPal на кој му го срушија само блогот. И двата сајтови сега функционираат.

„Сите сајтови кои ја наведнуваат главата под притисок од властите се мета.“, вели хакерот Coldblood од Anonymous за Arstechnica.

Oбјавен е и постер за „Операција: Одмазда за Асанж“ кој повикува кон активизам: да се започне со DDoS апади кон PayPal и другите сервиси, да се продолжи споделувањето на Wikileaks документи преку друштвите мрежи, да се испратат писма и мејлови до владини претставници и да се организираат протести низ улиците.

И, интересно, стои дека треба да го изгласаат основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж како Time личност на годината, гласајќи на онлајн анкета. Тоа е акција која еднаш им успеа на корисниците на 4chan, кои ја наместија Time анкета во која вметнаа порака и на прво место го поставија Кристофер Пол, основачот на 4chan.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
9 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Europe и MasterCard Europe откако двете финансиски компании ги блокираа донациите за контроверзниот сајт откако се објавија […]

IGProgram
11 years ago

Hacker2 Tutorial – scanning cracking hacking continued – http://www.igprogram.webs.com

zIWe
zIWe
11 years ago
Reply to  IGProgram

аман со овие твои реклами …. имаш потреба од промоција? имаш форум и отвори си тема таму… или најди си пософистициран начин од webs и безпотребно замарање тука

IGProgram
11 years ago
Reply to  zIWe

Имаш право, си го потрошив времето за ништо, и така никој не ви го посетува сајтов.

@ViktrArs
11 years ago
Reply to  IGProgram

Мислам дека можеше подобро да промовираш свое дело, наместо да спамираш на куп постови неповрзани со тоа што промовираш.

Vlado
Vlado
11 years ago

Сабајле не работеа страните на mastercard, visa i paypal. Моментално од овие не работи само сајтот на visa. Целата војна, што работи, што не може да ја следите тука http://uptime.netcraft.com/perf/reports/performan

anon
anon
11 years ago

4chan! не 4chen.

OLE
OLE
11 years ago

Bravos taka treba

IGProgram
11 years ago

Hе сум против Wikileaks, не го напаѓајте сајтот http://www.igprogram.webs.com