Грција истера своја спортистка од Олимпијадата поради расистички твит

во Свет

Грчкиот Олимписки комитет и рече на атлетичарката Вола Папахристо да си седи дома поради твит во кој ги исмева афричките имигранти кои се доселени во Грција. Спортистката која се натпреварува во троскок требаше да патува во Лондон каде се одржува Олимпијадата со почеток од 26-ти јули.

Расистичкиот твит во кој таа вели “комарците од Западен Нил ќе вкусат домашна храна“ поради бројните африканци во Грција сега е избришан од нејзиниот профил, и наместо него е објавено извинување.

„Ви сакала да се извинам за моите безвкусни шеги кои ги објавив на мојот Twitter профил. Се извинувам и сум посрамена за негативните реакции кои ги добив, бидејќи никогаш не сакав да навредам, ниту да прекршам човекови права.“

На оваа Олимпијада 2012 се очекува друштвените мрежи да одиграат голема улога во промовирање на спортот, спортистите и да обезбедат подобра интеракција со публиката. Веќе се охрабрува поврзување со спортистите, но не без правила. Олимпискиот комитет забрани да се споделуваат фотографии и видеа на друштвените мрежи од внатрешноста на олимписките објекти. Забрането им е и да споделуваат содржина која е врзана со спонзорства.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Стефан
Стефан
10 years ago

"Тројниот скок"??? "Троскок"!!!