Google значително ќе го ограничи политичкото рекламирање, Deep Fakes се дел од промените

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Микро-таргетирањето нема повеќе да биде достапно во политичките рекламни кампањи на Google Ads.

Компанијата најави две прилично големи промени кои ќе бидат имплементирани на сите пазари. Првата ќе оневозможи таргетирање во зависност од политичкото убедување, а втората ќе оневозможи споредба на сопствени бази на гласачи со база на Google и потоа презентација на реклами на овие корисници преку Google Search или YouTube. Овие листи често се листи на партиски членови или активисти за кои постојат податоци кои се таргетирани за рекламирање во овој случај. Дел од податоците кои ќе бидат непристапни се и гласачките списоци, објави Google на својот блог.

Категоризацијата за политичкото рекламирање ќе биде ограничена на следниве групи: возраст, пол, локација (на ниво на поштенски број). Кампањите може да се поделат да таргетираат читатели на економска содржина, но не повеќе од ова.

Еден од новитетите е првото споменување на лажните видете (deep fakes) во овој контекст. Заедно со куп различни ограничување кои се однесуваат на точноста на пораката која ја пренесува рекламата се споменати и монтираните видеа. Сите реклами кои се однесуваат за процесот на гласање мор да бидат точно. Погрешно рекламирање за цензусот, за промена на времето или локацијата на гласање е недозволиво.

Промените веќе следната недела ќе започнат да се применуваат во Обединетото Кралство, по што од 6 јануари 2020, ќе следи имплементација и во останатите региони.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments