Google планира радикален редизајн на Chrome

во Веб, Софтвер

Google во моментов размислуваат околу класичната верзија (како што е сега), компактна верзија (URL бар и табови интегрирани во едно), странична верзија (URL барот и табовите да се преселат од страна) и опција за уреди на допир, како што е на горната слика.

Иако на оние кои користат многу табови веднаш ќе им падне во очи страничната верзија, и можеби ќе се запрашате зошто порано не е предложена, сепак таа верзија е најмалку веројатна зошто од Google велат дека би им зафаќала непотребен простор на оние корисници кои не користат многу табови наеднаш.

Компактната верзија е нешто што веќе го видовме кај >IE9 но Google најавуваат уште поредуцирана верзија. Поради тоа што ако има поголем број на отворени табови, во барот може е да е малку натрупано, URL не се секогаш видливи и навигациските контроли и менито не се внатре во табот, Google вели дека ова не се финални верзии и дека се уште ќе размислуваат за некој конечен дизајн. Сепак, истакнува дека вака корисникот има повеќе контрола на делот каде е прикажана содржината, што ја овозможува нивната минималистичка тенденција.

Покрај новините во корисничкиот интерфејс, отсега ќе може да користите неколку Google сметки наеднаш ако се отворени во различни прозорци од прелистувачот. Досега, ако сте логирани на една сметка на Google, мораше да се одлогирате пред да се влезете во друга, без разлика дали сакате да го направите тоа во истиот или во различен прозорец.

Исто така, од Google посветуваат и многу време на подобрување на целото искуство, па така и на заштедата на времето на корисниците. Кога корисникот ќе впише само неколку букви во URL барот, резултатот кој ќе почне да се вчитува да биде максимално точен, што ќе се прави со разгледување и паметење на историјата на страните кои ги прегледувал корисникот (нешто како Google Instant). Тоа ќе се одвива како на шемата подоле.

(via Conceivably Tech)

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments