Google откри колку дел зема од AdSense рекламите

во Веб

АdSense има неколку дела. Најпопуларниот е да закачите Google реклама на вашиот сајт. Од кликовите на рекламата вашиот сајт ќе добие 68% од профитот. Друг начин е да вметнете Google пребарувач на вашиот сајт. Кога некој ќе пребарува од тој пребарувач и при тоа му се покажуваат реклами, вие ќе добиете 51% односно Google ќе земе 49 отсто од профитот.

Интересно е што Google дури сега се реши да ги објави бројките. Според Search Engine Land е дека не се работи за транспарентност, туку Google е под притисок од Италија да открие колку пари прави од AdSense рекламите.

Сепак Google не откри колкав е нивниот дел од AdSense за мобилните апликации, за фидовите и за игрите бидејќи „процентот зависи од продукт до продукт“.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
adult dvd
11 years ago

You don’t need to convince me personally with strong words and deep thoughts, I can go through your words and what you need to accomplish in your writings. I do not have to agree just about all the time, but all I can say is, this is just a great item.

@joldeski
11 years ago

Зошто Италија?

@ViktrArs
11 years ago
Reply to  @joldeski

По тоа што читнав, според италијанските закони секоја компанија мора во детали да каже каде одат парите, т.е како се распроделува профитот.

види ги сите огласи на kariera.it.mk