Google и Arcade Fire со HTML5 експеримент за музичко видео

во Веб

„Градејќи го овој проект на мрежата и на прелистувачот ни дозволи да го направиме искуството не само персонализирано, туку и лично за секој гледач.“ вели Google на својот блог.

При стартување на Wilderness Downdtown корисникот го внесува локација, по во дел од видеото дечкото трча низ таа локација. Малку е незгодно ако се внесе локација во Македонија бидејќи нема Street View слики од тука, и Google Maps немаат мапи од улици, но не мора да биде Македонија за да се види креативноста и интерактивноста на овој проект.

Иако видеото може да се види на Firefox 3.6, сепак препорачливо е да се користи Chrome, бидејќи е направено за тој прелистувач и бидејќи самото видео користи доста ресурси.

Повеќе детали за WIlderness Downtown експериментот ќе најдете тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
me and you
me and you
11 years ago

bravo za google
Fun games