Google го претстави Brotli, новиот алгоритам за компресија

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Новиот алгоритам за компресија од Google ќе а ги намали фајловите, а со тоа ќе се забрза видео стримот, но и преземање на фајловите. Brotli е со отворен код, може да ги намали фајловите за 26 отсто повеќе од алгоритмите за компресија кои сега се користат, а со тоа и да го „забрза“ отворањето на страни, видео и сите останати содржини.

Намалувањето на сликите, веб-фонтовите и останатите содржини, нема да доаѓа на сметка на процесирачката моќ, бидејќи Brotli помалку го оптоварува процесорот од останатите стандарди како: Zopfli, LZMA и LZHAM.

„Зголемувањето на компресијата овозможува подобро користење на просторот и побрзо отворање на веб-страни. Се надеваме дека во иднина форматот ќе биде подржан од сите прелистувачи, а поголемата компресија ќе биде уште поважна за мобилните корисници, кои освен помал сообраќај помалку ќе ја оптоваруваат и батеријата,“ вели Золтан Сзбадка од тимот зад Brotli на блогот на Google.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Melon, part of Kin+Carta

Flutter Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Engineer

Melon, part of Kin+Carta

Junior System Administrator

види ги сите огласи на kariera.it.mk