Директорот на Intel поднесе оставка поради романтична врска со вработена во компанијата

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Брајан Крзнанич не е повеќе директор на Intel. Досегашниот директор на најголемиот производител на чипови е заменет заради романтична врска со вработена или вработен во компанијата.

Ваквите врски се забранети во Intel, а ако правилата не ги почитуваат директорите тешко дека ќе може да ги казнат и останатие вработени. Како последица на „скандалот“ г. Крзанич го напушти и бордот на Intel.

„Внатрешната и надворешната истрага покажа прекршување на политиката за интимни врски во компанијата, која се однесува на сите менаџери. Со оглед на очекувањата сите вработени да ги споделуваат вредностите на Intel и да се придржуваат до кодексот, бордот ја прифати оставката на г. Кржанич“, јавија од Intel.

Компанијата за врската на г. Крзанич дозна неодамна и моравме да побараме негова оставка.

Г. Крзанич е на чело на Intel од 2013 година, а дел од Intel е од 1982 година. На местото на г. Крзанич, барем привремено е досегашниот раководител на финансискиот сектор Роберт Свон.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk