Chrome ќе го надмине Firefox до крајот на декември

во Веб

Според компанијата за веб статистики StatCounter, Google Chrome до крајот на декември би можел да го надмине Mozilla Firefox, и да настане вториот најпопуларен веб прелистувач во светот. Google Chrome уште во јули веќе го надмина Firefox во Велика Британија, а уште малку и во целиот свет.

Според  >StatCounter, ирска компанија која ја следи употребата на веб прелистувачи користејќи ги аналитичките алатки кои ги нуди на веб сајтовите, просечната глобална употреба на Google Chrome во септември изнесувала 23,6 отсто, Firefox 26,8 отсто, додека Internet Explorer просечно бил употребуван 41,7 отсто.

Употребата на Google Chrome пораснала дури за 50 отсто во 2011 година. Во истиот период употребата на Firefox опаднала за 13 отсто, додека употребата на Internet Explorer опаднала за 9 отсто. Ова значи дека сите што се откажуваат од Firefox и Internet Explrorer преоѓаат на Google Chrome. Доколку овој тренд продолжи, во ноември би требало Chrome да се изедначи со Firefox, а во декември да го надмине, со 26,6 отсто наспроти 25,3 отсто.

Во Македонија Chrome веќе го надмина Firefox и продолжува да го освојува македонскиот пазар. Од август до сега, според посетите на IT.com.mk, мерени по Google Analygics, Google Chrome го користат 3% повеќе посетители, односно 49,41 отсто од посетите се преку тој прелистувач, додека 39,51 отсто од посетите дошле од Mozilla Firefox. Internet Explorer е на трето место со минимални 5,20 отсто од посетите на IT.com.mk. Opera e на четврто со 4,05 отсто.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
xxxx
xxxx
12 years ago

do v3.6 bese dobar a drugite (N)

stivi3333
stivi3333
12 years ago

Pa fala bogu deka e podobar CHROME rabotam so postavuvanje na internet za domasni i biznis korisnici i kaj site sto sum pojaven site prvo sto baraat e CHROME pa Facebook :) A firefox vo posledno vreme i ne mi teknuva bas od koga go nemam stretnato :)

МУАКЕТОВ
МУАКЕТОВ
12 years ago

И овие податоци не се собрани од посетителите кои го посетуваат ИТ.ком.мк туку на глобално ниво

MBS
MBS
12 years ago

Да не се појавеше Chrome никогаш (или барем до 2020та кога треба да се заврши со спецификацијата) немаше да вкусиме HTML5 и CSS3. И кога кажувате кој е добар а кој лош барем кажете во што е добар а во што лош за да видиме дали сте личност квалификувана да дава мислење. Ако судите само според изглед и брзина тогаш дефинитивно сте неквалификувани.

Atanas
Atanas
12 years ago

Soglasen sum, mozhe da e najpopularen no najdobar.. daleku od toa. Novata 7.0.1 e superB :-)

асд
асд
12 years ago

А да соберите статистиката од повеќе мадонски веб страни, бидејќи на IT.com.mk идат повеќе компјутерџите, оние кои се разбират барем тро од тро.