Британија е првата држава во која Amazon ги тестира своите дронови

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Велика Британија, а не САД, е државата во која Amazon одбра да тестира достава со беспилотни летала. Компанијата има договор со Британската управа за воздушна пловидба која им овозможува веднаш да започнат со тестовите. „Британија е лидер кога се во прашање инвоациите на дронови. Инвестираме во Primer Air истражувањата тука веќе подолг период. Оваа објава ќе го зацврсне нашето партнерство со Британија, и ќе ни овозможи да се приближиме да нашата цел, да ги испорачаме пратките за 30 минути за корисниците во Британија“, вели Пол Мисенер од Amazon.

Тестовите треба да покажат дали доставата со дронови е практична, но поважно компанијата ќе биде во можност да ја тестира „sense and avoid“ технологијата, која ќе овозможи леталата да избегнуваат пречки во воздух, вели Sky News. Ограничување до кое ќе мора да се придржува Amazon е дека во текот на тестовите секое летало ќе мора да има пилот оператор кој ја надгледува неговата работа.

Договорот подразбира и дека тежината на пакетите не смее да биде поголема од 2,25 килограми, но ова не е проблем бидејќи дури 90 отсто од пратиките на Amazon се со оваа тежина. Висината до која можат да летаат дроновите е 120 метри. Двете ограничување соодветствуваат со можностите на леталото кое ќе биде тестирано. Дополнително, дроновите нема да смеат да летаат над зона за забранет лет, определена од Агенцијата за цивилна пловидба.

prime-air_04

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments