Бесплатен пристап до 25 милиони бази на податоци

Во случај да сте академски истражувачи, деловни аналитичари, студенти, или научници за податоци, тогаш дефинитивно треба да сте запознаени со најновиот проект на Google кој, неодамна излезе од бета тестирањето.

Преку следниот линк, на располагање имате над 25 милиони бази на податоци од најразлични сфери. Македонија се чини дека никако не е исклучок.

Резултатите можете да ги филтрирате да прикажуваат само одредени форми, како табели, документи, слики, текст, или архива. Ваквите информации можете да ги подредите според минатиот месец, година, или три години.

Веќе подолго време како Google ги охрабрува образовните, владините, и истражувачките институции да ги опишуваат нивните бази на податоци користејќи метаподатоци и да ги вклучуваат во новата Dataset Search алатка.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments