Автономен минибус ќе пренесува повеќе помали возила за испорка

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Image courtesy of Continental

Можете ли да го замислите ова. Автономен минибус застанува, а од него излегуваат неколку роботи-кучиња-поштари кои се упатуваат кои дестинациите на пратките. Ова е визијата на испораката која Continental ја претстави на CES.

Со овој начин на достава ќе се овозможи релативни поевтин и побрз транспорт. Минибусот ќе вози по улиците, а кога ќе стигне на локација на која има повеќе пратки ќе застане и помалите роботи ќе излезат и ќе ги однесат производите. Помалите роботи полесно се движат по тротоари, ходници, скали и со ова е овозможена испорака до врата, пренесе Digital Trends.

За првиот дел од испораката се користи прилагодено Continental Urban moBility Experience возило. Оригиналната верзија на минибусот е наменета за пренос на патници.

Досега сме виделе и сличен концепт на достава со дронови. Камионот се движи по улица, а на кровот е дронот кој чека штом стигнат на најповолно растојание полетува и ги испорачува производите. Засега и двете испораки се некаков концепт кој би можел да се користи во иднина.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments