Apple Watch на суд како сведок?

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Австралиската полиција за прв пат се повика на податоци вчитани од сензорите на Apple Watch пред судот. Податоците од часовникот му помогнале на обвинителот да докаже дека обвинетата лаже. Убиство е од 2016 година, а благодарение на часовникот во целост е расветлено.

Мирна Нилсон го носела часовникот кога биле убиена. Нејзината снаа Керол Нилсон е обвинета дека организирала заседа. Претходно Керол се бранела дека напаѓачите ја врзале кога влегла во ќуќата. Податиците од Apple Watch покажуваат дека Мирна Нилсон умрела неколку часа порано од тврдењето на обвинетата.

Првичното тврдење на обвинетата е дека нејзината свекрва 20 минути се расправала со напаѓачите пред вратата. Таа не слушнала што се случило бидејќи биле внатре. Полицијата дошла кога соседите ја забележале Керол Нилсон врзана на столот пред вратата. Според нејзиното тврдење ова го направиле напаѓачите.

Сепак она што го покажува часовникот е дека жртвата е нападната во 18:38, а до 18:45 веќе починала. Ако бидат прифатени податоците од часовникот како доказ, Керол Нилсон ја чека обвинени и најверојатно осуда за убиство, вели BBC.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk