Apple нема да толерира ниту расисти, ниту теории на заговор

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Тим Кук им порача на сите кои сметаат дека нивната раса е супериорна или споделуваат теории на заговор да си најдат друга платформа. Apple нема намера да толерира деструктивно однесување на својата платформа.

Директорот на Apple говореше на настанот организиран од „Anti-Defamation League“ (ADL). Apple е добитник на наградата „Храброст против омраза“.

„Од најраните денови на iTunes до Apple Music денес, секогаш сме забранувале музика која промовира бела надмоќ. Зошто? Бидејќи веруваме дека тоа е вистинскиот избор, а како што покажавме оваа година на AppStore нема простор ниту за насилни теории на заговор“, вели Тим Кук.

Секако вториот дел е наменет за Алекс Џонс, кој оваа година заедно со сите подкасти и апликацијата е отстранет од App Store. Токму борбата со говорот на омраза и налудничавите теории на заговор на InfoWars се дел од настаните кои одбележаа некои од месеците оваа година. Apple беше првата компанија која во целост ги забрани овие подкасти, па следеа и Facebook и Twitter и Google.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments