5 сајтови за бесплатно читање книги

За сите заинтересирани за бесплатно преземање и читање е-книги, подготвивме пет исклучително корисни сајтови.

Open Library e една од нашите омилени дестинации за „позајмување“ книги кои се со авторски права. Бесплатно се нудат бестселери од мајстори на пишаниот збор како Стивен Кинг, или Том Кленси. Една книга позајмувате па, откако ќе ја прочитате, ја враќате таа и си земате друга.

BookBook е еден од најголемите издавачи на онлајн литература за образование. Преку одлично функционален вебсајт, нудат над 1000 бесплатни еКниги за преземање. Во зависност од вашиот интерес, можете да најдете книги за подобро совладување сметководителство, IT и програмирање, природни науки, математика, јазици, и многу повеќе.

Amazon – На сајтот имате стотици книги кои се бесплатни или исклучително евтини. Независно од вашиот омилен жанр, дали романтика, дали епска фантазија, шансите да најдете нешто интересно се исклучително големи. Книгите можете да ги читате директно од прелистувачот или да ги преземете на вашата направа.

Free eBooks е дестинација која првенствено ја препорачуваме на љубителите на фикција, романса, научна фантастика, бизнис и самонадградба. За еден месец, меѓутоа, можете да преземете само пет книги, што, ќе се сложите, е сосема ок.

GetFreeEBooks е симпатичен дом за бројни книги кои припаѓаат на жанрови како фикција, научна фантастика, фантазија, кратки приказни, хорор, и слично. Но, ова е и сајт преку кој можете да најдете и најразлични говори, инфографици за печатење, како и впечатлив илустрации.

Пријатно читање!

Во случај да сте заинтересирани и за некои други, подеднакво пријатни активности:

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments