ИТ настан: Ќе се презентира нова македонска игра на табла, Cavern Tavern

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Уште трае Кickstarter кампањата за Small Stars Empires, а Гоблин друштвени игри веќе нѐ повикуваат на нова презентација на игра на табла. Овој пат гости на вечерта се Final Frontier Games и нивната игра Cavern Tavern. Настанот и презентацијата се закажани за недела, 20 март од 13 часот.

Cavern Tavern е work/dice placement игра на табла. Играчите се во улога на келнери во најпознатата таверна во Northern Realms, а таму е речиси невозможно да ги задоволите сите гости. Доколку дизајнот и цртежте ви изгледаат познато, причина за тоа е што играта ја црта македонскиот илустратор Тхе Мичо, кој е познат и како автор на Еднооки. Специјално за оваа пригода Final Frontier Games издадоа видео со правила, кое ќе им овозможи на заинтересираните посетители да дојдат подготвени.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments